Zakładanie Rachunku Oszczędnościowo Rozliczeniowego (ROR)

1
1854

Współcześnie każda osoba prędzej, czy później znajduje się w sytuacji, w której musi założyć konto. Oferta bankowa jest coraz szersza w związku z tym możemy spotkać się z różnymi rozwiązaniami.

Najczęściej zakładamy konto ze względu na możliwości otrzymywania środków finansowych. Wymagają od nas tego pracodawcy. Często zakładamy konto jako studenci, żeby móc otrzymywać na nie stypendia.

Coraz bardziej rozbudowane są, także plany, by całkowicie zrezygnować z pieniądza papierowego i zastosować jedynie pieniądz elektroniczny. Jeśli takie plany zostaną zrealizowane każdy będzie musiał posiadać nie tylko konto bankowe, ale także odpowiednie karty, dzięki którym będzie mógł dokonywać transakcji bankowych.

Zakładając konto obecnie musimy ustalić do czego generalnie ma nam ono służyć. Dzięki temu będziemy mogli znacznie lepiej dokonać wyboru pomiędzy różnymi ofertami.

Nie zawsze opłaca się, jeśli ror na jaki się zdecydujemy jest całkowicie darmowy. W takich kontach najczęściej nie mamy oprocentowania naszych pieniędzy lub jest ono minimalne. W związku z tym w momencie, gdy posiadamy na koncie większe sumy pieniędzy ze względu na inflację tracą one na wartość.

Często za niewielkie pieniądze płacone, co miesiąc możemy zdecydować się na konta osobiste, które są oprocentowane. Jednak warto sprawdzić jakiej wysokości oprocentowanie jest na nich oferowane. Jeśli nie jest ono w ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, w stanie zapewnić nam przynajmniej ochrony kapitału. Innymi słowy braku straty wartości nie jest sensowne decydowanie się na nie. Lepszym rozwiązaniem w takim przypadku bywa posiadanie dwóch kont, czyli jednego nieoprocentowanego, gdzie spływają pieniądze. Drugiego natomiast, na które wpłacamy jakąś nadwyżkę pieniędzy, które są oprocentowane w odpowiedni sposób. Możemy, także korzystać z kont, które połączone są od razu z lokatami kapitału. Jednak w polskich warunkach warto w ich przypadku brać pod uwagę, czy chronione są one przed podatkiem Belki. Bardzo często jest on w stanie sprawić, że w ujęciu rocznym nie dość, że na takim koncie nie zarobimy to dodatkowo będziemy musieli tak naprawdę dopłacić do jego prowadzenia poprzez wpływ wysokiej inflacji na nasze pieniądze.

Bardzo często rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy, który zakładamy jako pierwszy warto założyć w postaci darmowej. Dzięki temu możemy zorientować się jakie konkretne usługi przy posiadaniu konta są nam potrzebne i za które bylibyśmy gotowi zapłacić dodatkowe pieniądze. Równie ważne jest, że w przypadku takich kont nie musimy się martwić, czy mamy na nich jakiś stały wpływ kapitału. W związku z tym jest to właśnie szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób uczących się, którzy muszą posiadać jakieś konto bankowe. W coraz większym stopniu możemy, także korzystać z ofert banków, które przy prowadzeniu konta dają nam możliwości dokonywania zapłaty za comiesięczne rachunki bez dodatkowych opłat.

1 KOMENTARZ

  1. Przydało by się jeszcze aby wszystkie banki oferowały darmowe wypłaty z bankomatów itd.Ale przelewy powinny być już darmowe a mbank jeszcze przedsiębiorcom zabiera 1zł za przelew:)
    Ciekawe kiedy bedzie za free ,zmiana władzy w rządzie może to 🙂
    pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przepisz poniższy kod z obrazka i pokaż nam czy jesteś człowiekiem ;-)