Maskowanie linków – wordpress

13
5102

Dzisiaj chcę wam pokazać dwa sposoby jak w bardzo prosty sposób można maskować linki na naszym blogu.

Pierwszy sposób będzie polegał na wykorzystaniu zewnętrznego serwisu, a mianowicie Tnij.org. To co wyróżnia tę stronę spośród innych tego typu serwisów, to to, że na tnij.org możemy założyć sobie konto i śledzić statystyki kliknięć naszych skróconych linków.
Po zalogowaniu do panelu wyświetli nam się taki oto formularz, który wypełniamy według wzoru:

Oczywiście nie tylko my korzystamy z tego serwisu, więc opcjonalna końcówka linku musi być wolna (wszystkie linki generowane są w domenie tnij.org), gdy zostawimy to pole puste, skrypt wygeneruje nam losowy ciąg znaków i nasz link będzie wyglądał np. tak:

l7y9

Po skróceniu linku możemy w zakładce Profil ~~~~> Twoje skróty – śledzić statystyki naszego linku.

Ciekawostka: aby korzystać z serwisu nie trzeba się rejestrować, ale wtedy tracimy wgląd do swoich linków.

Powyższy sposób ma ograniczenia co do końcówki linku i url-e generowane są w obcej domenie, drugi sposób działa w obrębie naszej domeny 🙂 Można oczywiście ręcznie edytować plik .htaccess. Ale komu się chce grzebać w kodzie? (jeszcze coś popsujemy ;-)). A więc ściągamy sobie wtyczkę do naszego wordpressa o nazwie Redirection i instalujemy na blogu. Opcje pluginu pojawią nam się w Narzędzia ~~~~> Przekierowanie.
Dla przykładu skrócę sobie link partnerski z miasta szkoleń.

Dla uporządkowania naszych linków tworzymy sobie grupy. W moim przypadku utworzę sobie grupę „Miasto Szkoleń” i tam będę wrzucał wszystkie linki z tej platformy.

Wchodzimy zatem w naszą dodaną grupę, wyświetli nam się prosty panel, który wypełniamy według wzoru:W rezultacie otrzymujemy link:

http://internetowy-biznes.pl/miasto-szkolen , który kieruje nas do strony głównej „miasta szkoleń”.

Jeśli zastanawiasz się po co w ogóle maskować linki np. partnerskie, to znaczy że dopiero zaczynasz działać w internecie. Ale na pewno nie jest Ci obcy „Syndrom Psa Ogrodnika„. Wierz lub nie, ale są ludzie w naszym pięknym kraju, którzy widząc link partnerski z naszym nickiem czy ID, wolą się natrudzić usuwając nasz parametr z linku, niż dać nam zarobić…

13 KOMENTARZE

  • Dla blogerów operujących na wordpresie oczywiście polecam wtyczkę „Redirection”. Pomijając fakt że link istnieje tak długo jak chcemy, to lepiej wygląda w naszej domenie niż w obcej. Zmniejsza również liczbę linków wychodzących.

 1. Przyznam że ciekawe rozwiązanie bo jednak skracane linki np w tnij.org trzeba było sprawdzać co jakiś czas czy na pewno nic im się nie stało. Jednak co na swoim to wygodniejsze.

  Pozdrawiam

 2. Super sprawa i świetny dodatek. Metoda „własna” jest chyba najpewniejsza. Ps. z tego co wiem bitly.com także ma możliwość śledzenia kliknięć.

  Co do usuwania id z linków, dokładnie, też to zauważyłem… ale to przypadłość głównie w Polsce, niesamowita zawieść, żeby tylko komuś lepiej się nie powodziło. Przecież są linki partnerskie, z których osoba rejestrująca się zyskuje więcej niż jakby normalnie się zarejestrowała więc usuwanie tego jest delikatnie mówiąc chybione.

 3. Na swoim blogu używam wtyczki Pretty Link. Jest to kolejna wtyczka z cyklu ‚safe redirect’. Sama w sobie posiada takie funkcje jak: statystyki dla każdego z przekierowań czy tworzenie wykresów.

  W moim przypadku sprawdza się, skutecznie maskuje linki – nic więcej nie wymagam od niej 😉

 4. Wtyczka fajna. Ja sam używam pretty link lite – tak samo działa. Wtyczki te można użyć też w inny sposób – do podpięcia przekierowania 301 na linki puste (zawsze się trafiają jakieś) i skierowania ich albo na te które mamy albo na stronę główną. Zawsze trochę google juice się odzyska 😉

 5. Pies ogrodnika mnie rozwalił, ale niestety masz rację, ja niejednokrotnie dawałem link komuś aby się zapisał, w zamian uczyłem go pracy, po jakimś czasie okazywało się że założył konto z linku, a chwilę później zupełnie inne, czyszcząc przy tym cache. Ale jedno jest pewne tacy ludzie daleko nie zajadą, bo w końcu skoro są psami ogrodników to kiedyś skończą się dobrzy ludzie którzy chcą im pomagać zupełnie za darmo 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przepisz poniższy kod z obrazka i pokaż nam czy jesteś człowiekiem ;-)