Sklepy jak bankomaty – czyli czym jest CashBack?

30
10107

Opłaty kartą płatniczą, to w dzisiejszych czasach już codzienność. Plastikowymi pieniędzmi zapłacimy w sklepie, na stacji benzynowej, u fryzjera, słowem niemal wszędzie. Jest to bardzo wygodny bezgotówkowy system opłat za usługi lub towary, ale co zrobić jeśli gotówka jest nam jednak potrzebna, a najbliższy bankomat dość daleko? Możemy skorzystać z usługi CashBack.

A więc czym jest CashBack?

CashBack jest usługą wprowadzoną przez banki, dzięki której klient za pomocą swojej karty płatniczej, może przy kasie pobrać pieniądze w gotówce. Warunkiem jest jednak wcześniejsze przeprowadzenie transakcji bezgotówkowej. Mówiąc najprościej, podchodzimy do kasy, informujemy sprzedawcę o chęci skorzystania z opcji CashBack, płacimy kartą płatniczą za zakupione towary, a na koniec po zakończeniu transakcji bezgotówkowej, otrzymujemy ustaloną wcześniej kwotę w gotówce, która rzecz jasna odliczana jest z naszego konta bankowego podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego bankomatu. Należy pamiętać, że kwota ta jednorazowo nie może być wyższa niż 200zł no i co najważniejsze punkt, w którym dokonujemy zakupu musi obsługiwać usługę CashBack.

Początki CashBack w Polsce.

Usługa w Polsce zapoczątkowana została we wrześniu 2006 roku posiadaczom kont bankowych i kart Visa przez banki: PKO BP, mBank i Multibank. W nieco późniejszym czasie do grona tego dołączył także Bank ING. Pierwszymi agentami rozliczeniowymi były firmy Polcard i eService, natomiast pierwszych tego typu transakcji dokonano kartami płatniczymi w sieci stacji benzynowych BP, salonach EMPiK i sklepach REAL.

Czy warto korzystać z usługi CashBack?

Usługa CashBack działa w szczególności w miejscach, gdzie utrudniony jest szybki dostęp do bankomatów. Zgodnie ze statystykami, działa już ponad 25 tysięcy tego typu punktów, szczególnie w mniejszych miejscowościach i obsługuje płatników kartami Visa i MasterCard. Korzystając z usługi CashBack z pewnością zaoszczędzimy czas na poszukiwanie bankomatu lub banku. Gotówkę wypłacimy w jednym miejscu, wraz z opłatami za zakupy, a cała transakcja odbędzie się szybko i w prosty sposób. Całość załatwia za nas sprzedawca, a my tylko potwierdzamy usługę kodem PIN i podpisujemy wydruk z terminala.

Prowizja za wypłaconą gotówkę

W większości placówek bankowych, które oferują usługę, korzystanie z CashBack jest darmowe i nasze konto bankowe nie obciążane jest żadnymi dodatkowymi kosztami. Na chwilę obecną jedynie Bank BGŻ, Invest Bank i Volkswagen Bank naliczają 50 groszy prowizji od każdej wypłaty gotówkowej. Z kolei klienci Millenium i PKO SA, darmowym CashBack nacieszą się tylko do końca roku. Od 2013 opłaty wyniosą odpowiednio 50 i 99 groszy.

30 KOMENTARZE

  • Najnowszym hitem jest to, że będzie można płacić kartą w Biedronce a co za tym idzie będzie zwrot gotóweczki. Naprawdę długo z tym zwlekali, nie wiem czemu. Przecież im to też jest na rękę i mogliby w końcu zlikwidować te grosiwa 1 i 2, alb i 5 🙂

 1. Taka usługa przydałaby się w sklepach w małych miejscowościach, gdzie często nie uświadczymy bankomatu czy swojego banku, jednak ciężko odgadnąć w których sklepach jest to możliwe. Dlatego fajnie by było, gdyby więcej banków wprowadziłoby tą usługę.

 2. Super usługa – naprawdę. Ciekawi mnie tylko pewna kwestia- a mianowicie czy odwiedzając mały sklepik w małym mieście chcąc skorzystać z cash back nie zostanę potraktowany jak kosmita proszący o gwiezdny pył . Chyba kiedyś to przetestuję i rozwieję lub potwierdzę te wątpliwości.

 3. We Wrocławiu to działa, owszem. Jednakże jak jadę w strony rodzinne o Cash Backu można zapomnieć… Może moja miejscowość nie jest mega mała ale jednak jak zapytałm się o CB to Pani zrobiła wielkie wielkie oczy. Polacy boją się nowych rozwiązań…

 4. Pierwszy raz o czymś takim słyszę – a wpis ma już ponad rok… Ani w banku mi tego nie reklamowali, ani w hipermarketach, ani nie wspominali znajomi… Czy to w ogóle się przyjęło?

 5. Przydatne informacje, ostatnio zastanawiałam się jak działa ta usługa. Jedyne co mnie dziwi, że jest to tak mało popularne i mało sklepów, a raczej placówek posiada lub informuje, że dana usługa jest dostępna. No może w przyszłości się to zmieni.

 6. To świetne rozwiązanie, gorzej jak na urlopie wylądujesz w małej mieścinie co prawda turystycznej i bankomatów prawie brak ,miejmy nadzieję że z karty będzie można skorzystać.

 7. Bardzo często CashBack mylony jest ze zwrotem części pieniędzy za dokonane zakupy, trzeba to rozgraniczać bo przy zakładaniu konta można się zdziwić 😉

 8. Oj nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie. Nigdy jeszcze nie miałem okazji skorzystać z wypłaty w sklepie, ale może nie jest to złe rozwiązanie.

 9. Opcja bez wątpienia bardzo użyteczna w małych miejscowościach, gdzie dużo trudniej o bankomat. W dużych miastach jest ich bardzo dużo, choć można się czasami grubo rozczarować.

 10. aaaa, to o to biega z tą wypłatą w sklepie – nie chciało mi się wierzyć, że sklepikarze będą robić za bankomaty- ciekawy jestem jak wiele sklepów robi coś takiego. Czy to im sie opłaca.

 11. Nie wiem czy mnie to przekonuje ale spróbować zawsze można. Wiadomo że jak potrzeba szybkiej gotówki to sie nie wybrzydza. Natomiast myślę że na szeroką skale sie nie przyjmie. Można oczywiście spróbować.

 12. Uważam że cashback to świetna sprawa. Mieszkałam za granicą korzystałam z tej opcji i fajnie że w Polsce jest to rozpowszechniane 🙂 Nie każdy wie że cashback to wypłata gotówki jak w bankomacie.

 13. Doskonałą opcja wypłaty gotówki w miejscowości gdzie nie ma bankomatów bądź jest i płaci się wysoką prowizję za wypłatę. Pieniądze wypłaca się bez płacenia prowizji. Często korzystam z tej usługi.

 14. Rewelacyjna usługa wypłaty pieniędzy w sklepie, powinna być w każdym sklepie. Mieszkałam za granicą korzystałam z tej funkcji. Wygodne i nie płaci się prowizji jak w niektórych bankomatach.

 15. Fajnie że już w Polsce pojawiła się możliwość wypłacania pieniędzy w sklepie – w kasie. Powinno być to dostępnym w każdym sklepie bo nie zawsze za „za rogiem” jest bankomat, w którym możesz wypłacić gotówkę bez prowizji.

 16. Wypłacanie gotówki w sklepie powinno być już dostępne w każdym sklepie.
  Rewelacyjna i ułatwiająca życie usługa. Nie trzeba biegać po mieście i małych miasteczka i szukać bankomatu gdzie wypłaci się pieniądze za darmo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przepisz poniższy kod z obrazka i pokaż nam czy jesteś człowiekiem ;-)