Remigiusz Mróz i jego piłkarski thriller, czyli “Z pierwszej piłki”

Remigiusz Mróz to jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy kryminalnych. Co chwilę na rynku czytelniczym pojawia się jego jakaś nowa książka. Miałam okazję przeczytać przynajmniej z kilkanaście jego książek, więc można powiedzieć, iż dość dobrze znam jego twórczość. Jego najnowsza pozycja literacka bardzo mocno zaskakuje, gdyż porusza tematy sportowe, a właściwie to piłkarskie. Nadchodzą mistrzostwa świata w piłkę nożną, więc z pewnością ta literatura w jakimś stopniu powstała właśnie z tego powodu. Muszę przyznać, że miałam pewne obawy, jeśli chodzi o taką tematykę u tego autora. Interesuję się piłką nożną, ale taki kryminał? Na szczęście zaryzykowałam i nie żałuję. “Z pierwszej piłki w atrakcyjnej cenie” wciąga, czyta się ją lekko i przyjemnie. Jeśli więc szukacie kryminału w takim stylu, to koniecznie dajcie szansę temu autorowi, a nie będziecie żałować. 

Talent, czy to wystarczy, aby być dobrym piłkarzem? 

Rewera Opole to wyjątkowa drużyna, która ciężką pracą awansowała do najwyższej ligi piłkarskiej. Wspaniali i utalentowani piłkarze, dobry trener oraz wspierający kibice. Wszystko szło dobrze, aż do momentu, kiedy trener oraz piętnastu piłkarzy zginęło tragicznie. Ten wypadek całkowicie pogrążył marzenia tego klubu o wspaniałym sukcesie. Tak naprawdę został tylko jeden utalentowany młody piłkarz, a pozostali zawodnicy to po prostu chłopaki z podwórka. Czy taki skład wystarczy? Czy ud uda się ocalić, to co wywalczyli poprzednicy? Nie chcę zdradzać szczegółów dotyczących fabuły, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po tę lekturę. 

Co takiego jest w piłce nożnej, że porywa tłumy? 

Autor świetnie poradził sobie z nową tematyką. Jego powieść jest dość rzeczywista, i choć toczy się w alternatywnym świecie, to można znaleźć w niej wiele podobieństw do współczesności. Bohaterowie zostali wykreowani bardzo dokładnie, z dbałością o szczegóły. Są to postacie, które można zwyczajnie lubić. Fabuła jest spójna, logiczna i naprawdę ciekawa. Szczerze polecam każdemu tę lekturę. Na pewno nie będziecie się nudzić.