OpenX – czyli reklamy na naszym blogu

17
7259
Adserwer OpenX

Prowadząc od dłuższego czasu bloga, zapragniemy w końcu na nim zarabiać. Metod na zarabianie na blogu jest mnóstwo, od reklamy kontekstowej poprzez sprzedaż linków, aż do sprzedaży produktów za prowizję. Ale nie to jest tematem wpisu. Zamieszczając reklamy na stronie, warto ułatwić sobie pracę korzystając z dodatkowych skryptów – czy to wtyczek do WordPressa czy zewnętrznych aplikacji. Chcę Wam teraz zaprezentować darmowy, potężny adserwer OpenX. Poniżej przedstawię Ci jak ten skrypt zainstalować oraz stworzyć pierwszą kampanie reklamową.

Instalacja OpenX

Na początku ściągamy darmową wersję adserwera ze strony producenta i wrzucamy przez FTP na nasz serwer. Skrypt może znajdować się w podkatalogu. Tworzymy sobie bazę danych i wchodzimy w adres naszej instalki. W moim przypadku OpenX będzie znajdował się w podkatalogu, czyli będzie wyglądało to tak:

imperium-reklamy.pl/adserwer

Przeklikujemy się następnie do zakładki „Database” i wypełniamy formularz z danymi naszej bazy danych.

OpenX - konfiguracja

Gdy zrobimy powyższą czynność poprawnie, wyświetli nam się stosowny komunikat:

The OpenX database has now been created. Please click the ‚Continue’ button to proceed with configuring OpenX Administrator and Delivery settings.

Oznacza to, że baza danych została utworzona. Kliknij dalej, aby kontynuować konfigurację.

Przeklikujemy się teraz do zakładki „Admin„.

Jak widać na powyższym screenie, adserwer posiada polską wersję językową. Na końcu możemy zapisać się na newsletter. To na tyle jeśli chodzi o instalacje 🙂

Tworzymy pierwszą kampanię w OpenX

Logujemy się na nasz świeżo zainstalowany skrypt, wchodzimy w zakładkę „Inwentarz” i tworzymy nowego reklamodawcę.

reklamodawca-OpenX

Dalej tworzymy sobie kampanię dla naszego reklamodawcy.

kampania OpenX

Po jej utworzeniu moglibyśmy dodawać banery, ale na razie to zostawimy i stworzymy sobie najpierw wydawcę, czyli stronę gdzie będą się wyświetlać nasze reklamy.

wydawca OpenX

Mamy już wydawcę zostało nam już tylko utworzenie strefy dla naszej strony.

Strefa OpenX

Po utworzeniu strefy możemy pobrać jej kod i wkleić w żądane miejsce na naszej stronie.

Kod wywołujący OpenX

Teraz możemy zacząć dodawać banery, które podepniemy pod utworzoną strefę.

Przyłączone Strefy OpenX

Efekt końcowy powyższych działań możesz zobaczyć na poniższej stronie:

imperium-reklamy.pl/potrzeba-marketingu-2/

OpenX to potężne narzędzie do obsługi reklam na naszych stronach, obsługuje od linków tekstowych poprzez banery, a nawet kreacje wideo. Oprócz zamieszczania swoich reklam, możemy je także sprzedawać zewnętrznym reklamodawcom. Na adserwerze OpenX stoi program partnerski ad4mmo.

Zapraszam do testowania.

17 KOMENTARZE

 1. Hmm, to może być całkiem ciekawy system reklam. Po przeczytaniu tego tekstu zachęciłem się do przetestowania go samemu. Kto wie, może nawet już niedługo 😉 Przy okazji – wielkie dzięki za opisanie wszystkiego krok po kroku, na pewno mi się to przyda 🙂 Pozdro.

  • Obecnie używam płatnej wtyczki do obsługi reklam na moich blogach, ale wcześniej korzystałem z OpenX, i muszę powiedzieć że jak na darmową aplikację tego typu sprawdza się bardzo dobrze.

 2. Dzięki takiemu opisowi chyba nikt nie będzie miał problemu z zainstalowaniem, konfigurowaniem czy w końcu używaniem OpenX. Wielkie dzięki za przybliżenie tematyki w tak przystępny i prosty sposób.

 3. Właściwie szukałem podobnego narzędzia, a przypadkiem trafiłem na openx, także wielkie dzięki za artykuł, bo przy prowadzeniu kilku stron, przyda się jedno narzędzie aby kompleksowo wykonać robotę. Jak już uporam się z instalacją pewnie skrobnę jeszcze coś o openX

 4. Świetny i przydatny artykuł! Aczkolwiek, często okazuje się że co innego jest ważniejsze niż reklama bezpośrednia. Mam na myśli POMYSŁ – pomysł na samego siebie, swoją stronę oraz markę. Wg mnie to właśnie kreatywności brakuje wielu młodym ale i starszym potencjalnym businessmen’om. Dobrym, sztandarowym przykładem marki z pomysłem jest firma Estimet która zakłada rewolucyjne podejście do przetwórstwa blach i metalu. Co mi się podoba to jest to że firma mimo że dopiero ‚raczkuje’ pełną parą rozpoczęła przygotowania do wejścia na rynek tworząc swoją stronę (www.estimet.pl) pre-launch będącą swojego rodzaju teaserem dla potencjalnych inwestorów itd.

  Właśnie takie pomysły sobie cenię.

  PS artykuł jest na prawdę dobry i z pewnością skorzystam z tego typu rozwiązań w swoim projekcie

 5. Bardzo fajny soft wykorzystywano na bardzo wielu stronach także portalach. Nie wiem czy znacie Adadio to produkt oparty na OpenX zrobiony przez Polaków. Całkiem fajny świetnie nadaje się do wordpress. Moim zdaniem Adadio jest trochę łatwiejsze w obsłudze.

 6. Autor wpisu poprowadził nas za rączkę, więc grzechem będzie nie spróbować, zwłaszcza, że mam kilka stron do obsłużenia. Taki mały system na własne potrzeby, a jak się sprawdzi to może znajomi dołączą.

 7. Genialny tutorial, przedstawiający świetnie zastosowanie tego adserwera. Na pewno go wykorzystam:). Dzięki za umieszczenie tutoriala. Zapowiada się bardzo interesująco. Grzechem będzie nie wypróbowanie go na moich dwóch stronach. Pozdrawiam:)

 8. Długo pisałam bloga bez reklam czyli bez zarabiania. Teraz wstawiam ręcznie banery programów partnerskich. Ten program też mi się wydaje całkiem ciekawy. Musze to wypróbować. Przede wszystkim jednak chce aby mój blog wyglądał estetycznie i nie był przeładowany migającymi neonami odstraszającymi czytelników. Dzięki za ciekawe informacje

   • Tylko pytanie, czy takie spieniężenie newslettera jest w porządku w stosunku do osób, które się do niego zapisały. Skorzystały z niego, kiedy był tylko kanałem informowania o serwisie/blogu – to wtedy dali zgodę. Czy można sobie nagle zdecydować, że puszcza się tam reklamy?

    • Jarek, tworząc newsletter powinieneś mieć do niego politykę prywatności, tam jasno powinno być napisane, że od czasu do czasu właściciel serwisu będzie wysyłał reklamy.

     Z drugiej strony reklamy nie powinny być tak zwane „korporacyjne”, tylko na zasadzie z korzystałem z jakiegoś produktu/usługi, jestem zadowolony, polecam ją moim subskrybentom.

 9. Hmm. O OpenX wcześniej nie słyszałem, ale wygląda całkiem obiecująco. Chyba wykorzystam go u siebie, bo z tego, co przeczytałem w powyższym wpisie, naprawdę warto. Mam nadzieje, że się nie zawiodę i wszystko będzie działać ok 🙂

 10. Muszę przetestować go osobiście, bo wydaje się naprawdę ciekawy. Ciekawe, ile mi uda się zarobić. Zastanawiam się też jaką kwotę Wy otrzymaliście oraz co reklamowaliście – to też jest bardzo istotne!

 11. Jest już tyle tych systemów, że nie wiem który będzie najlepiej się sprawdzał na moich stronkach. Swoją drogą ciekawe czy dużo wysiłku kosztowałoby stworzenie samemu takiego systemu i implementacja go na różnych stronach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przepisz poniższy kod z obrazka i pokaż nam czy jesteś człowiekiem ;-)