Nie jest sztuką tkwić w błędzie!

87
21116
kot

3 listopada 2012 wystartowała moja własna sieć katalogów Imperium Reklamy. Plan miałem ambitny, chciałem stworzyć coś innego, innowacyjnego, coś czego jeszcze w tej dziedzinie nie było. Coś co na pierwszy rzut oka nie wygląda jak katalog, a oprócz linka pozycjonującego ściąga ruch na stronę docelową.

Niestety nawet najlepsze plany biorą w łeb. Powodów nie powodzenia mógłbym szukać wszędzie, google zoo, nie uczciwa konkurencja, itp, itd, ale przede wszystkim powinienem walnąć skruchę i większość winy wsiąść na siebie. Co też czynię.

Nie jest sztuką tkwić w błędzie! Sztuką jest uderzyć się w pierś i do błędu się przyznać! Nie jest tajemnicą, że tworzymy blogi, katalogi czy inne strony po to żeby na nich zarobić, pośrednio czy też bezpośrednio. Niestety grupa Imperium Reklamy przynosi straty, więc w ubiegły weekend podjąłem decyzję o jej likwidacji. Katalogi będą znikać tak jak będą wygasały domeny. Poniżej przedstawiam harmonogram likwidacji katalogów:

 • 1. Katalog Główny imperium-reklamy.pl – 2014-08-07, 15:55:53
 • 2. imperator.pisz.pl – 2014-08-19, 13:21:36
 • 3. nazwa-firmy.net – 2014-09-19, 17:39:53
 • 4. web-24.pl – 2014-10-29, 09:17:37
 • 5. biznes-online.web-24.pl – 2014-10-29, 09:17:37
 • 6. twoja-firma.co.pl – 2014-11-01, 19:52:52
 • 7. microsite-manager.pl – 2015-04-17, 21:34:52
 • 8. nasz-biznes.com – 2015-06-29, 13:17:48
 • 9. katalog-biznesu.eu – 2015-06-29, 23:59:59
 • 10. nazwa-domeny.info – 2015-06-30, 12:27:33

W związku z tym będę miał do odsprzedania 7 licencji wtyczki wp-kat. Czemu tylko 7? Bo dla trzech pozostałych mam inne plany.

Posiadaczom nie wykorzystanych mulikodów zwrócę pieniądze, w tym celu należy napisać na kontakt(małpiszon)internetowy-biznes.pl w treści wpisując zakupiony kod, oraz przybliżoną datę zakupu.

Mimo nie powodzenia projektu, nauczyłem się kilku nowych rzeczy, np. żeby różnicować IP katalogów czy innych stron, wcale nie jest nam potrzebne multum serwerów czy popularnych seo hostingów. Są na to tańsze a wręcz darmowe sposoby 🙂

Coś się kończy, coś się zaczyna

Na chwilę obecną jestem zaangażowany w dwa większe projekty, jeden prywatny, drugi na spółkę z Piotrem Kielskim (skrypty.pro). O drugim wspomniałem we wpisie Najlepszy system monitorowania pozycji . Start obydwu projektów przewidziany jest na wrzesień.

Wracając do trzech pozostałych licencji na wtyczkę wp-kat, to będzie w zasadzie taki mój prywatny poligon doświadczalny, może kiedyś o tym napiszę, ale jeszcze nie teraz 😉 Nie chcę zapeszać.

A czy wam zdarzyło się zaliczyć jakąś wtopę w waszych biznesach? Jak sobie radzicie z niepowodzeniami?

87 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że tak to wyszło, ale z każdej porażki płynie nauka na następne projekty. Lubiłem Twoje strony więc tym bardziej żałuję, że taki jest ich los, ale cóż – coś się kończy, a coś zaczyna.

  Powodzenia w przyszłych projektach!

 2. Czemu likwidujesz, zamiast sprzedać całe katalogi?

  Myślę, że licencja sama z siebie warta jest mniej, niż licencja, domena z historią, oraz pełna baza danych wpisów. Sam kiedyś kupiłem istniejący od dawna katalog i uważam to za niezłą inwestycję.

 3. No niestety błędy i porażki zdarzają się, jednak mogą ich uniknąć tylko Ci co nie rozwijają się, nie realizują swoich celów i nie próbują nowych rzeczy 😉 Ja do pewnego momentu ignorowałem porażki i tkwiłem w błędzie – gdy poniosłem porażkę próbowałem osiągnąć cel jeszcze raz… robiąc to samo. W pewnym momencie zorientowałem się, że coś jest nie tak jak być powinno i od tamtego czasu zacząłem wyciągać wnioski z każdej porażki. Zastanawiam się co jest jej przyczyną i jak uniknąć jej w przyszłości. To bardzo zwiększa skuteczność działania.

 4. No niestety gdy w ruch idzie pieniądz, rozpoczyna się wyścig szczurów. Jednakże nie należy się poddawać, trzeba zacisnąć zęby i robić swoje! Powodzenia w dalszych projektach, wierzę, że wszystko pójdzie po Twojej myśli!

 5. Nie ma co się załamywać ,porażki zdarzają się każdemu z nas. Najważniejsze jest aby wziąć się w garść zebrać nowe siły i zacząć myśleć nad nowym projektem.Nowe pomysły ,werwa to jest coś i dopiero będzie strzał w dziesiątkę.Polak potrafi ,więc życzę samych sukcesów w tych nowych pomysłach.

 6. Sam zaczynałem przygodę ze stronkami 3 razy z falstartem, a co najlepsze popełniając te same błędy, ale każdy uczy się na błędach i mimo niepowodzeń można zawsze ulepszyć czy udoskonalić własny projekt 🙂

 7. Znam ten ból, sam straciłem parę katalogów z powodu google zwierzaków, a to się im linki nie podobały, a to że sprzedaję linki itd… jak będą chcieli to zawsze znajdą sposób aby uwalić komuś interes co za czasy….

 8. Katalogi są teraz w sporym odwrocie. Trochę jest to zasługą Google. Sama mam ich kilka i regularnie dostaję prośby o usunięcie jakiegoś wpisu bo Google wskazuje linki te czy inne jako złe. Ludzie się zaczęli bać i nie chcą już korzystać z katalogów.

 9. Najważniejsze to się nie poddawać… Chociaż i to nie zawsze dobry argument, bo wszystko zależy od naszego wkładu i ew. zysków. Niestety straty są wliczone, bo nie od razu stworzymy idealną firmę. Jednak najważniejsze jak mówiłem to walczyć o swoje, a odniesiemy sukces.

 10. Jestem ciekaw, w jaki sposób różnicujesz adresy IP, nic mi na tą chwilę nie przychodzi do głowy. Grunt to uczyć się na błędach. Sam miałem podobne problemy i wyciągnąłem wnioski. Duży plus za wpis. Pozdrawiam

  • Odpowiedni SEO hosting, najlepiej zagraniczny nie Polski. Polskie potrafią mieć wiele ze sobą wspólnego, nawet nie będąc pod skrzydłami tej samej firmy. Trochę się naczytałem na ten temat, a nawet przepraktykowałem w walce o pozycje dla swojej domeny 🙂

   • Do tego dodając fakt, że polskie seohostingi często chodzą tak, że prawie nie chodzą, co ich sens seo stawia pod dużym znakiem zapytania. Miałem do czynienia z takim jednym (już firmy nie wymienię), co to potrafił leżeć trzy dni w tygodniu.

 11. Trzeba wiedzieć, kiedy zamknąć projekt. Większość ludzi tego nie potrafi i ciągnie niedochodowe projekty przez długi czas tylko dlatego, że zaangażowali się emocjonalnie i czasowo. Swoją drogą katalogi to dzisiaj ciężki temat. Kiedyś można było stawiać na potęgę i zdobywać dobre pozycje – dzisiaj o to nieco trudniej…

 12. Tematyka monitoringu pozycji też już jest mocno obstawiona przez konkurencję, zarówno w wersji abonamentowej jak i w wersji płatności jednorazowej. Z pewnością też Ci nie będzie łatwo się przebić. Podobnie było na początku z katalogami – bardzo szybko konkurencja się pojawiła.

  • A czy uważasz, że to jest nie do zrobienia? Jak najbardziej jest wykonalne nawet w takiej branży jak monitoring pozycji. Nie wiem na ile wiesz o czym mówisz, ale na pewno nie dysponujesz odpowiednią wiedzą.

 13. Sprawa z różnicowaniem IP jest niezmiernie ważna, wszystko może dać w łeb tylko przez to. Szkoda, że tak wyszło (a może raczej nie wyszło). Planujesz wystartować z czymś nowym, mądrzejszy już o te doświadczenia?

 14. popełnianie błędów jest ludzkie, trzeba tylko wyciągać odpowiednie wnioski co też poczyniłeś, w związku z tym widać że należysz do grona ludzi któym nie jest obce rozwijanie się i uczenie, życzę powodzenia w następnych projektach

 15. Kiedyś próbowałem swoich sił z katalogami, ale nie udało mi się zbytnio ich wypromować i ktoś szalenie używał na nich rumaka. Niestety projekt upadł i już się nie podniósł 🙁 Ale zawsze zostają jakieś umiejętności i wiedza 🙂

 16. Również miałem kiedyś grupę katalogów i poległem nie tyle na błędach w skrypcie czy konfiguracji co na wpisach użytkowników. Sporo z nich niestety było z anchor tytułami. Obecnie całkowicie przekształciłem projekty i zezwalam na dodawanie tylko wpisów z nazwą wpisów w tytule.

 17. Rzeczywiście tak jak przedmówcy piszą oferty na monitoring pozycji zrobiły się też dość konkurencyjne i pewnie za łatwo tu nie będzie (chociaż oferty ciągle są mocno zróżnicowane). Z drugiej strony jako klient docelowy przyznaję, że nie jest tak łatwo znaleźć najlepsze oferty, więc można to i owo ugrać na widoczności systemu.
  Tak czy owak z chęcią zobaczę w przyszłości co z tego wykwitnie 🙂

 18. No niestety katalogi padły jak muchy – co ciekawsze to chyba właśnie w 2012 roku pojawiło się ich najwięcej i to wtedy też pojawiły się pierwsze przesłanki, że nie mają one większego sensu.

  A potem, cóż, samospełniająca się przepowiednia – straciły dobry PR., to upadły 🙂

 19. Niestety katalogi straciły na znaczeniu i trzeba poszukiwać innych sposobów na zdobywanie linków. Moja skromna grupa 10 katalogów padła właśnie w 2012 roku, do teraz jej nie odbudowałem i stwierdzam, że to nie ma sensu.

 20. Może warto zastanowić się nad sprzedażą całego inwentarza ? Po cóż usuwać coś co ma swoją historię? Napisz czy jesteś zainteresowany. Coś się koćzy, coś się zaczyna? NIe lubię tego określeniea 😛 Zawsze można coś jeszcze spróbować ogarnąć. 😀

 21. Szkoda dla Twojego biznesu i wielka szkoda dla tych którzy jednak zdecydowali się tam dodać wpis. Usunięte linki mogą negatywnie odbić się na pozycję w Google. Niestety ja nawet nie miałem okazji zobaczyć tych katalogów więc trudno mi coś doradzić w tej sprawie.

 22. Wtopy są zawsze, ale trzeba sobie z nimi radzić i szukać innych rozwiązań, nie poddawać się po niepowodzeniach, a niestety wielu ludzi szybko się zniechęca. Grunt to wyciągać wnioski i nie robić tych samych błędów.

 23. Sam prowadzę kilka stron internetowych, w tym blogi, ale jeszcze na nich nie zarabiam. Muszę jakoś rozkręcić ten interes, tak abym miał z tego zysk. Zastanawiam się nad stworzeniem sklepu internetowego, może w tym pójdzie lepiej.

  • Sklep internetowy zajmujący się jaką branżą bo sam myślę o czymś podobnym. I może można by było pomyśleć o czymś wspólnym? W dwojkę zawsze raźniej. Odezwij się na mojego maila i podziel się swoim pomysłem

 24. Jak to mówią z każdej porażki płynie jakaś nauka i czyni nas silniejszymi. Sztuką jest przyznać się do błędu przed samym sobą i zaakceptować obecną sytuację oraz starać się nie popełniać tych samych błędów w przyszłości, czego Tobie i wszystkim serdecznie życzę.

 25. ja bym tego nie likwidował, wystawiłbym to na allegro. Katalogi pewnie mają historię, były pozycjonowane, szkoda tak się tego pozbyć … przynajmniej po cenach za domenę żeby się zwróciło. Życzę sukcesów w dalszym biznesie

 26. Definitywny koniec? wszystkie blogi lądują na śmietniku historii, choć dopiero przeżyte? Jesteś pewien? Szkodza,że kolejne blogi lądują na cmentarzu, tuz obok katakumb internetu, Szkoda, że to wszystko zasotanie wymazane.

 27. Ja kiedyś miałam swoją grupę katalogów, ale z nich wszystkich przetrwał tylko jeden. Reszta już umarła śmiercią naturalną zjedzone przez Google. Nowych nie mam zamiaru tworzyć, no chyba że katalogi ale firm, a nie SEO. Te dla pozycjonowania są obecnie nie opłacalne.

 28. Rzeczywistość wygląda tak, że zazwyczaj większość pomysłów nie wypala. Ja mam ich cały zeszyt. Niektóre skreślam po czasie, inne które przeleżą i nie odpadną wdrażam. Z wynikami bywa różnie, ale próbować trzeba. „Nie myli się tylko ten kto nic nie robi”. Powodzenia w kolejnym projekcie i wytrwałości 😉

 29. Jak to mówią co nie zabije to wzmocni a w biznesie ciężko przewidzieć wszystkie czynniki. Co do niepowodzeń trzeba po prostu wyciągnąć z nich wnioski, bo z wszystkiego płynie jakaś nauka na przyszłość. Jestem ciekawy rozwoju Pana kolejnych projektów.

 30. Żeby wybić się w internecie trzeba tworzyć strony pod ludzi a nie pod google i generować spam. Pisanie do ludzi samo się wypozycjonuje. Najważniejsze to dobra strona internetowa, taka która będzie się podobać użytkownikowi i merytoryczna treść.

 31. Najważniejsza jest treść, jeśli nie zachęcisz czytelnika, to nawet jeśli dostaniesz się wysoko w wyszukiwarce to i tak ludzie wejdą tylko na chwilę i uciekną. Pisz o tym co lubisz i czym się interesujesz, a nigdy nie będziesz zanudzać. Taką myślą ja się kieruję. 😉

 32. Powodzenia nastepnym razem. Zgadzam sie z komentarzem: Żeby wybić się w internecie trzeba tworzyć strony pod ludzi a nie pod google i generować spam. Pisanie do ludzi samo się wypozycjonuje. Najważniejsze to dobra strona internetowa, taka która będzie się podobać użytkownikowi i merytoryczna treść.
  Poza tym czy uwazasz za fair fakt ze zeby dodac komentarz trzeba obejrzec 30 sekundowa reklame?

 33. Szkoda, bo katalogi wartościowe. Niemniej, kryzys treści jest zauważalny wszędzie i coraz częściej. Ludzie piszą jakieś wypociny pod spam, dążą do coraz większego i częstszego podejmowania się jakichś dziwnych przedsięwzięć mieszarsko-synonimowych, a po co? Po co zapychać neta takim ścierwem – za przeproszeniem – skoro podążając za tokiem przedmówcy, dobra treść sama się wypozycjonuje. Sam nie wiem, ale szkoda, że jest tak, a nie inaczej.

 34. Szkoda katalogów, które utrzymywały się przez tak długi czas, ale faktycznie tak jak powiedziałeś – coś się kończy, coś zaczyna. A może faktycznie lepiej jest je sprzedać niż likwidować? Życzę powodzenia z nowymi projektami!

 35. Faktycznie niefajnie jest, kiedy zakłada się katalog, albo jakąkolwiek inną stronę z myślą, że się na niej zarobi, a koniec końców się traci. No cóż, katalogów szkoda, ale nowe projekty pewnie będą bardziej opłacalne 🙂

 36. Każdemu zdarzają się wpadki dlatego nie ma co się przejmować. Widać zajmujesz się już nowym projektem dlatego życzę Ci powodzenia i oby te projekty wyszły tak jakbyś tego chciał i żebyś na nich trochę zarobił. Powodzenia 🙂

 37. Błędy to konsekwencja działania co prawda nieprawidłowego ale mimo wszystko działamy nie stoimy w miejscu brak błędów oznacza perfekcyjne opanowanie lub brak działania i jest to różnica zasadnicza

 38. I tak podziwiam za odwagę oraz za pomysłowość. No nic, czasami nie wychodzi, ale najważniejsze to się nie poddawać. Z tymi katalogami to na prawdę był strzał w 10. Trochę pech tutaj zaważył. Ciężko teraz gdziekolwiek znaleźć wartościowe katalogi.

 39. Widać coraz większy spadek zainteresowania katalogami. Większość jest śmieciowych i tylko kilka ma jakąś wartość. Teraz pozycjonerzy stawiają na fora. Szkoda, że chcesz je likwidować, a nie chcesz ich sprzedać, bo tylko byś na tym skorzystał.

 40. Ciężko jest zrobić dobry spis katalogów,szkoda projektu, ale jak sam napisałeś – nie sztuka tkwić w błędzie, ważne jest żeby się nie poddawać. Mogłeś rozwinąć tą kwestie:

  „żeby różnicować IP katalogów czy innych stron, wcale nie jest nam potrzebne multum serwerów czy popularnych seo hostingów. Są na to tańsze a wręcz darmowe sposoby”

  możesz zdradzić tajemnice jakie to są sposoby?:)

 41. mądra decyzja, aczkolwiek warto tak jak Krzysiek wspomniał sprzedać katalogi, wraz z wtyczkami wp-cat 🙂 może ktoś inny będzie miał jakiś inny lepszy pomysł na biznes z wykorzystaniem katalogów, trzeba spróbować

 42. Zrób wpis o tym jak założyć katalog, pewnie znalazłby się popyt na tworzenie, ale nie oszukujmy się, większość ludzi, w tym i ja nie wie jak takie coś założyć przez co jesteśmy zmuszeni szukać tego po internecie, który jak wiadomo jest bogaty w treści raczej niepotrzebne;p

 43. W temacie monitoringu serpów jeszcze można spor zrobić testowałem chyba wszystkie obecnie dostępne systemy w PL i jest słabo. Trzeba mieć jedynie spore zasoby systemowe i dobrych koderów. Zazwyczaj brakuje dobrych raportów, czytelnego podsumowania spadków i wzrostów dla wszystkich domen naraz itp.

 44. Tak jak napisałeś coś się kończy, a coś się zaczyna, a więc ja trzymam kciuki za nowe projekty, a odpowiadając na pytanie to myślę, że wtopy w biznes zaliczył każdy. Jedni mniejsze inni większe, ale z każdej porażki można się podnieść 😉

  Pozdrawiam i Wesołych Świąt

 45. Mimo porażki gratuluję – właściwego podejścia do tematu. Niestety próby wprowadzenia innowacyjnych rozwiazań zawsze obciążone są większym ryzykiem. Świetnie, że od razu próbujesz jechać dalej z kolejnymi projektami. Powodzenia.

 46. Chyba pora całkowicie się przestawić na content marketing. To będzie główne narzędzie w 2015 roku w pozycjonowaniu. Wartościowe teksty będę w cenie. Pozwolą zwiększyć page rank. Dlatego pora schować stare nawyki i zacząć produkować wartościowe teksty.

 47. Powodzenia podczas nowych projektów i lepiej nie zdradzaj co chcesz zrobić, bo nim się obrucisz ktoś Cie wyprzedzi. 🙂 Wiem po sobie jak w tej branży tylko czychają, aby zrobić coś przed Tobą – no cóz, taki mamy klimat. 🙂

 48. Nie tylko w tej branży tak jest. Taki to już ten świat. Zdecydowanie proponuję się nie przejmować porażkami i dalej próbować. Sam nie jeden raz już się sparzyłem i jak to mówią co nas nie zabije to nas wzmocni 🙂

 49. A nie lepiej jest sprzedaż je wszystkie, w pakiecie? Mi by było szkoda mojej pracy. Tym bardziej, że nic nie tracisz, możesz nawet wystawić jakąś licytację na allegro. Ja bym tak zrobił zapewne. 🙂
  Daj znać co dalej.

 50. Mało osób potrafi się przyznać do sowich błędów więc gratuluję odwagi 🙂
  A katalogi to teraz naprawdę ciężka sprawa przy obecnej polityce Googla, a będzie jeszcze gorzej. Nie wiem czy w ogóle jest teraz sens bawić sie w katalogi.

 51. Sykoda że sie nie udało ale nie ma co się załamywać. Też sie zastanawiałem nad postawieniem swoich katalogów przeanalizowałem konkurencje obliczyłem ile można na tym zarobić i ogólnie temat mnie trochę przerósł. Życze więcej szczęścia przy kolejnych projektach!

 52. Masz nowe doświadczenie, wiesz jak oszczędzić w przyszłości – to tak naprawdę dużo. Następnym razem wystartujesz z bagażem nowej wiedzy i zrobisz to lepiej i zarobisz najpewniej dwa razy więcej. Coś za coś. 🙂

 53. Biorąc pod uwagę liczbę katalogów śmieciowych, trzymanie wartościowego jest naprawdę nie lada wyzwaniem. Oprócz tego istnieją różne dodawarki (chociażby Twoja 🙂 ), które moim zdaniem utrudniają prace moderatorom Katalogów. Zamiast wartościowych i unikalnych opisów stron – automat dodaje wszędzie taki sam ewentualnie tekst jest zsynonimizowany i bezsensowny 🙂
  Życzę powodzenia w projektach!

 54. Katalogów jest teraz tak wiele, że naprawdę ciężko jest wypromować własny – chyba, że ktoś Cię wpisze w jakiś przydatny ranking. 🙂 Mój kiedyś trafił w jakiś polecany ranking dla seowców i dzień w dzień przybywało nowych użytkowników, wiadomo PR miałam spory, więc trzeba po prostu nad tym popracować.

 55. Katalogi tak po prawdziwe już po prostu przemijają. Coraz więcej syfu stawianego przez gimnazjalistów, a z drugiej strony coraz mniej wartościowych. Kiepsko to widzę, niestety. 🙂 Czeka je taki sam los jak precli.

 56. Teraz agencje seo przekształcają się w agencje reklamowe i stawiaja na skuteczniejszy i bardziej ambitny copywriting. Dlatego katalogi zaczynają tracić Klientów i zainteresowanie taką formą linkowania jest coraz mniejsza.

 57. Zgadzam się, nie ma nic złego w tkwieniu w błędzie, bo błędów nie popełniają osóby, które nic nie robią. Takie porażki są motywacją i przyczyną, by iść dalej i oby twoje nowe projekty wypaliły. Te teksty preclowe i inne tym podobne już nie mają sensu, za duże przesycenie rynku.

 58. Zaciekawiło mnie sformułowanie „Google zoo” – co to oznacza?
  Ponadto, rzeczywiście zauważyłem jak katalogi potrafią walczyć o swoją pozycę, do dzisiaj dostaję spam od pewnej strony, na której kiedyś wykupiłem kod.

 59. Człowiek prze całe życie uczy się na swoich błędach. Mnie wszyscy powtarzali jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz.No i okazuje się że tak jest bo na własnych błędach człowiek bardziej poczuje stratę niżeli na cudzych przyglądając się zs boku i myśląc że tak nie zrobi.

 60. Ja sobie ewidentnie z niepowodzenia nie radzę. Zbyt długo użalam się nad tym co mi nie wyszło, zamiast podejmować kolejne kroki – ale to jest coś nad czym aktualnie pracuje i mam nadzieje, że niedługo zauważę jakieś zmiany w sobie.

 61. Czas katalogów chyba jest przesądzony, pozostaną tylko duzi gracze na rynku, tak mi się wydaje, chociaż wróżką nie jestem :), ale z tego co widzę, jak jeszcze kilka lat temu, napieprzanie samymi katalogami wystarczało by wypozycjonować stronę, a przynajmniej dużo ułatwiało, to dzisiaj już jest kaszanka, trzeba się napocić i nagłowić by cokolwiek ruszyło, ale to i dobrze chyba. Polak potrafi, to i się nakombinuje ;).

 62. Większość katalogów obecnie traci na wartości ale nie ma co się dziwić skoro agencje reklamowe zaczynają stawiać główne karty na SWL. Jedynie trzymają się mocne katalogi, które dodanie do nich strony faktycznie coś daje np. wp czy onet

 63. Myślę, że dobrze zrobiłeś. Jeżeli jakiś pomysł nie wypalił to nie ma się co długo zastanawiać. Trzeba minimalizować straty i przejść do następnej koncepcji 😉 Wielokrotnie pomysł, który wydawał mi się genialny musiałem zawiesić, bo nie przemyślałem wszystkich problemow.

 64. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. W tym przypadku zwykle trzeba wcielić pomysł w życie, żeby móc ocenić efekty, także radzę się nie poddawać. Co do content marketingu to piękne słowa, ale w praktyce stare katalogowanie chyba długo nie wyjdzie z użycia.

 65. Ja się tylko zastanawiam kiedy pojawi się nowy wpis? 🙂 Sporo czasu minęło i jestem ciekawy jak obecnie wygląda Twoja sytuacja. Wracając do tematu; jak juz ktoś wyżej wspominał, katalogi to moim zdaniem kiepska opcja… w dobie ciągłych aktualizacji algorytmów to rozwiązanie odchodzi bezpowrotnie.

 66. Niestety, ryzykiem każdej inwestycji jest niepowodzenie ;/ Rzeczywistość weryfikuje i trzeba minimalizować straty. Nie masz żadnej możliwości zminimalizować kosztów (najlepiej do zera) tak, żeby nie likwidować tych katalogów i żeby niskim kosztem mogły poczekać na może lepszy czas?

 67. Trzeba się zgodzić z autorem, sztuką jest przyznać się do błędu i powiedzieć, że źle się zrobiło a takiej sztuki niestety u nas wielu ludziom brakuje. Dlatego podziwiam tych, którzy potrafią to zrobić, a niestety jeśli chodzi o pozycjonowanie taka konieczność często się pojawia bo tematyka jest trudna i jej rozszyfrowanie może się okazać często niemożliwe.

 68. najważniejsze, to umieć przyznać się do błędu co też uczyniłeś. Porażka Cię wzmocni, więc czekam (i nie tylko ja zapewne) na efekty tej mocy, którą nabędziesz 🙂 Przydałby sie jakiś ciekawy katalog, wszystkie są na jedno kopyto..

 69. Oczywiście, że każdy przedsiębiorczy człowiek odnosi sukcesy i porażki. Katalogi to trudny temat, można na nich podobno zarobić, ale nie jest to biznes wyjątkowo dochodowy. Lepiej zarabiaj na innych projektach. Powodzenia!!:)

 70. Era katalogów niestety (lub stety) mija. Ja obecnie dodaję moje stronki tylko do kilkunastu wyselekcjonowanych katalogów, w zdecydowanej większości płatnych. Pod znakiem zapytania stoją również systemy swl – czy warto z nich jeszcze korzystać? Czy warto na nich zarabiać?

 71. Mój pierwszy biznes też mi nie wyszedł. Katalogi internetowe powoli odchodzą w niepamięć. Sam już przy pozycjonowaniu nie używam tego typu rozwiązań. Zająłem się teraz innym projektem i mam nadzieję, że wypali.

  • Katalogi SEO to już generalnie pieśń przeszłości, często mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc… Oczywiście, wszystko jest dla ludzi i można to nadal robić z głową, ale teraz stawia się na content i jego wysoką jakość, a nie na masę linków.

 72. Jestem podobnego zdania – to że popełniamy błędy nie znaczy, że jesteśmy głupi. O naszej głupocie świadczy, kiedy nie wyciągamy wniosków ze swoich błędów. Jednak, kiedy w rachubę wchodzą uczucia, to nawet bardzo mądre głowy zachowują się nieracjonalnie i niemądrze. Ale miłość potrafi zgubić nawet największych mędrców 🙂

 73. Zgadzam się z przedmówcą, nie to, czy czynimy błędy lub czy nie czynimy błędów, ale to, jak sobie z nimi radzimy. Oto właściwe spojrzenie na ludzkie błędy.
  Dość zresztą powiedzieć, że najwięksi tego świata zaczynali zazwyczaj z szeregiem kłód pod nogami, a skończyli jako mistrzowie w swoim fachu.

 74. Ciekawy system katalogowania. Szkoda że już nie jest możliwe korzystanie z niego. Z wielką chęcią bym katalogował w takich serwisach. Czy zna ktoś z was jakieś podobne katalogi?

  Obecnie szukam wartościowych list katalogowania… kiedy znajduję ciekawą perełkę, okazuje się że jest niedostępna. 🙁

  Bardzo Ciekawy blog i wartościowe wpisy z wiedzą… Polecam jeżeli ktoś chce być efektywniejszy w Internecie. 🙂

 75. Nie wolno się poddać. Nawet jeżeli popełniamy błędy, które ja uważam za całkowicie normalne. Bo nie wiemy wszystkiego, i zawsze ktoś, gdzieś, kiedyś popełnił błąd. To właśnie sprawia ze jesteśmy ludźmi.

 76. Nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli (a właściwie to rzadko kiedy :D) i to jest normalne. Ważne, aby się nie zniechęcać. Powodzenia w nowych projektach życzę. P.S. Spróbuj może wystawić katalogi na aukcję.
  Pozdrawiam. 🙂

 77. Moim zdaniem jak ma się pomysł na nowe rzeczy, to nawet jak zamyka się stare, można dalej się realizować. Tutaj rzeczywiście przydałoby się wyznaczenie nowych celów. To jakieś nowe projekty wchodzą w grę? Czy tylko plany 😉

 78. Jak dla mnie trzeba ufać nie tylko własnej wiedzy. Oczywiście trzeba wszystko sprawdzać, ale należy korzystać z tego co inni chcą nam powiedzieć, podpowiedzieć, szczególnie gdy na jakimś temacie znają się lepiej i zdajemy sobie z tego sprawę. To właśnie jest największa sztuka w tym wszystkim i to właśnie wymaga wielkich umiejętności.

 79. Szkoda tych katalogów, miałem tam sporo wpisów. Katalogi to ciężki kawałek chleba, moderacja, sprawdzanie wpisów, usuwanie spamu to jakaś masakra.Mam nadzieję, że ktoś to przejmie i katalogi znowu wrócą….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przepisz poniższy kod z obrazka i pokaż nam czy jesteś człowiekiem ;-)