Najlepszy system monitorowania pozycji

58
16077
Monitoring

Kiedyś Lexy na swoim blogu pisała o nowym, innowacyjnym SWL, z tym że tak naprawdę ten system nie istnieje, była to tylko wizja jej idealnego systemu wymiany linków. Dzisiaj i ja puszczę wodzę fantazji i opiszę jak widzę idealny system monitorowania pozycji w wyszukiwarkach pod kontem właściciela kilku stron internetowych (nie agencji SEO, czy tym podobnych tworów 😉 ). Wybaczcie za moje garażowe grafiki, ale mam inne priorytety 😉 A więc co powinien posiadać taki skrypt?

Interfejs systemu monitorowania pozycji

Powinien być przede wszystkim intuicyjny z ładną, przejrzystą grafiką. Menu rozwijane w górnej belce z rozsądnie ułożonymi opcjami. Budowa modułowa pozwalała by, wyłączyć opcje z których obecnie nie korzystamy, co by nie obciążać zbędnie zasobów serwera.

system monitorowania pozycji

Powyższa jak i poniżę grafiki to tylko luźny zarys jak to mniej, więcej powinno wyglądać 🙂

Po wejściu w monitoring pozycji naszym oczom ukazałby się proste statystyki fraz, bez zbędnych wodotrysków

Monitoring Pozycji

Po kliknięciu w pozycję, zostajemy przekierowani na konkretną podstronę na którą strona występuje na daną frazę. Pod każdą frazą umieściłbym dwie ikonki, jedna kierowała by nas do ładnego wykresu, druga zaś do statystyk Google Analytics ewentualnie Narzędzi dla webmasterów, dzięki czemu moglibyśmy sprawdzić ile mamy wejść na daną frazę w określonym czasie. Oba wykresy pokazywały by się w Pop Upie.

Po wybraniu strony z listy pokazałyby się jej statystyki, bo wybraniu kategorii lista serwisów z wybranej kategorii, po wybraniu zaś samego monitoringu stron ukazałoby się nam coś jak poniżej:

Lista Stron Mapki Google Kategoria PR BL Ustawienia
Jakaś strona Nie e-biznes 3 6986 Edytuj | Usuń

Moduły systemu monitoringu pozycji

Monitoring Pozycji – standardowy moduł dla tego typu skryptów, nie będę się na ten temat rozwodził, wspomniałem o tym powyżej 😉

Monitoring długiego ogona (Long Tail) – tutaj wpadłem na genialny pomysł w swojej prostocie, wymyśliłem sobie że moduł będzie zasysał frazy z GWT, przepuszczał je przez googlowego planera słów kluczowych, czy tym podobny patent i wyłapywał frazy „z ruchem” – do zdefiniowania w ustawieniach, czy miesięczna liczba wyszukiwań ma wynosić np. 10 czy 10K. W takim przypadku logiczną opcją jest filtrowanie niepożądanych fraz, niestety ludzie rożne, dziwne głupoty wpisują w wyszukiwarki 😉

Monitoring Marki – dane zasysane z google alert podane w bardziej przystępny sposób.

Monitoring YouTube – moduł banalnie prosty, podajemy link do naszego kanału i listę fraz, skrypt zasysa wszystkie nasze filmy i ustala pozycję na wskazane wcześniej frazy naszych filmików w wyszukiwarce na YouTube.

Pozostałe ustawienia

Dostępne moduły – jak na pierwszym screenie.
Zadania cron – czyli co ile mają nam się aktualizować dane z poszczególnych modułów, plus aktualizacja samego skryptu i wysyłka wszelkich powiadomień.
Użytkownicy – zarządzanie użytkownikami, np. jak by ktoś chciał kupić skrypt z bratem czy koleżanką na spółkę 😉 Dodawanie uprawnień zwykłego użytkownika (tylko od odczytu) i administratora.
Wyszukiwarki – dodawanie różnych wersji językowych google oraz innych egzotycznych wyszukiwarek, np. Bing.
Kategorie – dla łatwiejszego poruszania się po panelu zrobiłbym podział projektów na kategorie.
Opcje – podstawowe ustawienia programu:
Ustawienia monitoringu
Proxy – masowe w kopiowanie w formacie IP:port oraz automatyczne zasysanie np. z Proxy Market. Dodatkowo widziałbym tutaj opcję automatycznego usuwania zbanowanych IP. Trzeba szanować moc obliczeniową naszego serwera 😉

Podsumowanie

W przypadku Lexy, to była tylko jej wizja, tutaj w prawne oko zauważy że podobny projekt już istnieje, a ja mam być jego współtwórcą. W związku z tym potrzebuję waszej pomocy. Powyższy wpis pokazuje ogólny zarys jak ja to widzę, ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Tak jak na początku napisałem soft ma być dla „zwykłego zjadacza stron internetowych”, ewentualnie drobnego przedsiębiorcy, więc jego cena nie będzie wygórowana, a każdy moduł będzie można kupić oddzielnie.

A więc puśćcie wodzę fantazji i napiszcie w komentarzach co wy byście chcieli widzieć w takiej aplikacji, webowej oczywiście, prosiłbym również o zasugerowanie ceny za full pakiet, przy rocznej opłacie za aktualizację 🙂

58 KOMENTARZE

 1. Moim zdaniem obecnie najlepszym i najbardziej funkcjonalnym skryptem do monitorowania pozycji to stat4seo. Wielkim autem jest, że płaci się na program raz. A działa i nie ma przy nim najmniejszych problemów.

  • Jak dla mnie takim modelem biznesowym twórcy skryptu stat4seo strzelili sobie w kolano, bo soft co jakiś czas trzeba aktualizować, dodawać nowe opcje, do tego opłacać programistów. Resztę możesz sobie dopowiedzieć.

   • Może i sobie strzelili w kolano tym rozwijaniem. Ale ma wyjść nie długo płatna aktualizacja i może przejdą na małe abonamenty. Sam jestem w stanie płacić w raz na rok 200zł. Jeżeli będzie to wyższa cena to przejdę do innego monitoringu np. semstorm

    • Wiesz, z jednej strony masz rację.

     Brak opłat za aktualizację to problem dla twórcy softu.

     Lecz z drugiej strony, ludzie nie chcą ciągle za coś płacić i sądzę, iż połowa osób by tego nie kupiła.

     Też nie mam nic przeciwko za opłatą np 50 zł za rok.

  • Ja uważam że najlepszym programem do sprawdzania pozycji jest stat4seo. Program jest prosty a co najważniejsze jest tani jeśli policzy się jednorazowy zakup – wszystkie aktualizacje są darmowe a chłopaki odwalają tam niezłą robotę bo wprowadzili możliwość sprawdzania na jaką podstronę prowadzi dana fraza.

 2. Ja na razie nie prowadzę aktywnie kanału youtube, więc dla ten moduł byłby mi nie potrzebny, jednak analiza marki poza samymi słowami kluczowymi byłaby ciekawa.
  Ze wszystkich dodatkowych opcji najbardziej podoba mi się ta długim ogonem. Jeżeli dobrze zrozumiałem jej działanie to mogłaby ona być kopalnią wiedzy.
  A popup z wykresem google analytics według mnie ma sens tylko jeżeli ten system odkrywałby not provided (podobno to jest możliwe). W przeciwnym wypadku i tak duża część ruchu będzie niemożliwa do podejrzenia w google analytics.

  W poprzednim komentarzu padła nazwa najlepszego systemu monitorowania pozycji, więc i ja podam swojego faworyta 😀 Jest nim semstorm. Korzystałem kilka dni i świetne oprogramowanie. Podobała mi się w nim analiza konkurentów.
  Natomiast jeżeli chodzi o sposób płatności to wygrywa serpmonster, bo w nim nie płaci się za puste frazy kluczowe, lub liczbę stron w pakiecie, które ciężko jest wykorzystać. Płaci się tam tylko za to, czego się realnie używa.

  • Semstorm – Pakiet Business – 399 z – Monitorowane słowa – 5000.
   Jestem zwolennikiem pozycjonowania na frazy z długiego ogona, niestety przy takich limitach i cenie poszedłbym z torbami 😉

 3. Jakoś do mnie nie przemawia opisany skrypt. Sam korzystam z webpozycji i jestem zadowolony. Testowałem też parę innych ale albo nawet przy wersjach premium nic praktycznie nie dostaje albo dostępna jest tylko opcja płatna gdzie widnieją astronomiczne kwoty.

 4. Bardzo dobre, ciekawe wpisy, pozdrawiam. Dobrze się to czyta i można z tego wyciągnąć trochę wartościowych informacji, które pomogą nam w późniejszej pracy. Oby tak dalej, a blog na pewno zdobędzie większy rozgłos.

 5. Nie wiem czy dobrze rozpoznałem screeny ale wydaje mi się, że prezentujesz projekt skrypty.pro. A jeśli tak to trzeba projekt zamknąć i zacząć pisać wszystko na nowo. Łącząc możliwości seostation.pl z brand24 i monitoringiem dyskusji (ale nie ja podaje fora tylko sam monitoruje google->dyskusje jak brand24) i podaje wyniki

  • Dobrze rozpoznałeś, soft w założeniu ma się zmienić nie do poznania łącznie z nazwą. A skoro ja ten projekt finansuje, to lipy nie będzie 🙂

   Z seostation.pl to Ty tak na poważnie? Jeśli już mam czerpać inspiracje z innych systemów, to zdecydowanie będzie to SEMSTORM.

   • Semstorm nie jest od analizy pozycji 🙂 TO narzędzie służące do czegoś innego.

    A co do pozycji pokaż mi inne narzędzie on-line które jest wstanie monitorować frazy lokalne, mapy etc w rozsądnej cenie

   • Zdecydowanie nie ma co się inspirować seostation.pl bo nic ciekawe nie prezentują. Często te monitoringi zawierają wiele wodotrysków za które trzeba niepotrzebnie płacić większy hajs, a przecież niektórzy potrzebuje tylko wejść zobaczyć pozycje w prostej tabeli z kilku dni i wyjść. Jeżeli takie systemu powstają to powinny być modułowe i klient sam powinien wybierać za co chce płacić.

    • Nie wiem dlaczego, ale mnie np. seostation się podoba. Korzystam od czasu do czasu z ich monitora i jeszcze ani razu mnie nie zawiódł. Cena czasami trochę odstrasza w stosunku do ilości fraz i zestawów ale da się przeżyć.

     Do wzoru może seo-stat posłużyć, przyjazny i prosty interfejs.

 6. Jak wiadomo longtail jest szczególnie ważny w przypadku blogów. Możliwość sprawdzenia pozycji wielu fraz z długiego ogona była by rewelacyjną opcją. Może w niedalekiej przyszłości któryś z obecnych systemów do monitorowania pozycji wprowadzi nam taką opcję.

 7. Nie zostaję nam nic innego aż ktoś trafi na Twój artykuł i stworzy właśnie taki system monitorowania pozycji 🙂 Na chwilę obecną musi nam wystarczyć seostation i webpozycja , z czego ta druga jest dla mnie lepszą opcją.

 8. W większości systemów możemy zaimportować frazy długiego ogona. Wystarczy wyeksportować plik z Google Analytics, Google Webmaster Tools lub dowolnego innego narzędzia, które dysponuje bazą fraz. Potem przenieść to do systemu monitoringu pozycji i gotowe 🙂

 9. Ten punkt mi się bardzo podoba Po kliknięciu w pozycję, zostajemy przekierowani na konkretną podstronę na którą strona występuje może twórcy, któregoś z obecnych systemów monitorujących wprowadzą tego typu funkcję.

 10. Ja cały czas korzystam z darmowych narzędzi do monitorowania ruchu w sieci. Wiem, że nie jest to może za bardzo rzetelne źródło, ale niestety płatne wersje aplikacji sporo kosztują. Google tez mimo wszystko oferuje fajne opcje sprawdzania promocji w sieci.

 11. Co osoba to opinia widzę 🙂 dorzucę coś od siebie. Po pierwsze wszystkie rozwiązania, które zaproponowaliście są baaardzo drogie, sprawdźcie seostat, ma bardzo przystępną cenę i monitoring pozycji w różnych opcjach. Korzystam z niego od około dwóch lat jestem bardzo z niego zadowolony. Po drugie, opisany tutaj fantazyjny system ma ciekawe nowości jak dla mnie, zwłaszcza z tym długim ogonem, bardzo mnie się to podoba. Dla mnie i dla wielu pewnie też absolutnym marzeniem byłoby stworzenie jakiegoś narzędzia, które byłoby na podstawie GWT i Analytics wyliczyć jakoś nawet w przybliżeniu frazy (not provided)… ale podejrzewam, że nawet jeżeli by takie coś powstało to musiałoby działać z zastrzeżeniem, że jest to tylko przypuszczenie, albo bardzo prawdopodobna estymacja. Co i tak byłoby super informacją. Da się coś takiego napisać?

 12. Zawsze korzystałem z darmowych narzędzi do sprawdzania pozycji. Najlepiej patrzeć po wynikach w google, jeżeli mamy więcej wyświetleń to znaczy, że wyniki są lepsze. Oczywiście nie zawsze bo może się po prostu zwiekszyć podaż na naszą tematykę.

 13. No właśnie po to, żeby pojawiały się w tym wyimaginowanym systemie od razu, żeby nie trzeba było na własną rękę robić domysłów z analiticsa i gwt jakie frazki się pojawiają. Odpowiadając wprost a pytanie po co? 🙂 Żeby było łatwiej i przyjemniej.

 14. Wszystko zależy od tego jakie te pakiety byłyby. Fajnie gdyby cena za 100 fraz przez rok nie była większa niż 100 zł. Biorąc pod uwagę, że na pewno znaczna ilość osób też będzie odpytywać przynajmniej połowę z tych fraz 🙂 więc byłyby zapewne przez system pobierane 1x dla wszystkich osób ?

  Na pewno bym się nie sugerował seostation bo raczej nigdy ten system nie przykuł mojej uwagi – ceny odstraszają, seo-stat wychodzi dużo lepiej.

 15. nie zdawałem sobie sprawy z takiej mocy strategi longtail ale dzisiaj na webinarze prowadzonym przez Sławka Gdaka zupełnie zmieniłem zdanie w tym temacie i przejrzałem na oczy, wiem już jak w prosty sposób znacznie dokonać dużego skoku w wyszukiwarce a co za tym idzie zwiększyć ruch na swojej stronie

 16. Najlepszy system do monitorowania jest własny 😉 ale to dla tych co piszą aplikacje netowe i mają z tego niezłą frajdę (często trzeba aktualizować kod). A propos longtaila zgadzam się z powyższymi zdaniami – sam wprowadziłem strategię pisania dobrego contentu i po 3 miesiącach jest zysk, znaczny 🙂

 17. Bez kontrolowania swoich stron, nie ma co liczyć na dobre wyniki w wyszukiwarce. Niestety prowadzenie strony i jej pozycjonowania wymaga poświęcenia i cierpliwości w jej pielęgnowaniu. Artykuł arcy przydatny. Dzięki.

 18. Każdy kto posiada własną stronę to powinien ją monitorować, nawet jesli nie pod pozycjonowanie to pod sprawdzanie ruchu aby wiedziec co robic zeby zwiekszyc ruch. Ja celuje w darmowe systemy monitorowania poniewaz tak prezenie sie rozwijaja ze sprawuja sie coraz lepiej

 19. A jak się nazywa jakiś taki darmowy program/narzędzie do monitorowania pozycji? Bo ostatnio założyłem sobie stronę i teraz szukam właśnie takiego narzędzia, żeby wiedzieć, czy moje starania w kwestii pozycjonowania przynoszą jakieś wymierne skutki.

 20. Dla mnie również stat4seo jest dobrym rozwiązaniem, chociaż używam go od niedawna. Wcześniej używałem webpozycji, ale trzymanie wszystkiego na własnym serwerze jakoś bardziej mi odpowiada. Kupowanie proxy i brak limitu sprawdzania fraz to imao lepsze rozwiązanie.

 21. A my na naszych stronach i serwisach wspomagających korzystamy w webpozycji. Działa nieźle, choć sam interfejs, a w szczególności sposób prezentacji wyników na przełomie miesiąca pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowym minusem jest słaba graficzna prezentacja wyników, szczególnie jeśli chcemy nałożyć na siebie kilka wykresów. Ale przy naszych 200 – 500 frazach jest stosunkowo tani i niezawodny. A może macie coś innego do zaproponowania przy takiej ilości fraz?

 22. Dla mnie ogromne znaczenie ma dokładność i forma prezentacji danych. Najlepiej na wykresie. Kolorki i cyferki to zdecydowanie zbyt mało 🙂 Chociaż i ta dokładność nawet nie jest taka najważniejsza przy własnych projektach 🙂

 23. Korzystam z kilku systemów do monitorowania od bardzo prostych, po rozbudowane – z możliwością automatycznego wystawiania faktur. Każdy ma swoją specyfikę. Nie umiem powiedzieć, który jest lepszy, który gorszy. Po prostu inaczej pokazują parametry i uwypuklają inne szczegóły.

 24. Szukałem właśnie takich informacji. Ja od siebie dodam, że na Andku mam apke SerpMojo i działa całkiem dobrze. Jest po angielsku ale wyniki monitoringu pozycji pokauzje właściwie. Trzeba tylko uważać bo lubi odpalić się w tle i troche zżera transfer 😉

 25. I wiadomo co będzie dalej z tym systemem do monitorowania pozycji? Bo minęło już trochę czasu a żadne nowe informacje się nie pojawiają.
  No chyba, że cały system już działa, ma swoich klientów a ja nic o nim nie wiem. W każdym razie z chęcią poznam jakieś informacje o tym systemie 😉

   • Krzysztof – w takim razie czekamy na pomyślne nowiny o powstaniu systemu. Mogę być Twoim beta testerem:D
    Jeżeli system będzie wyposażony we wszystkie moduły jak na screenach to będzie z tego niezły kombajn;) Btw jak to jest z integracją z Google Analytics i GWT? Udało Ci się wyciągnąć bez problemu dane z tych narzędzi i zintegrować z systemem monitorującym?

 26. Krzysztofie na kiedy przewidujesz zakończenie prac? Jest jakiś deadline? I czy są jakieś ustalenia co do kosztów dla użytkowników?
  Szukam programu do sprawdzania pozycji, bo obecny trochę mnie zawodzi.

  • Niestety pracę się przedłużają i w chwili obecnej ciężko mi jest powiedzieć kiedy program ujrzy światło dzienne.

 27. Bardzo dobry przekaz przydatnych informacji o monitoringu strony interentowej. Wiele się dowiedziałam jak śledzić ruch na mojej stronie i wykorzystałam te info w swojej pracy. Korzystam z programu stat4seo i jestem zadowolona.
  Pozdrawiam.

 28. Prowadzisz bardzo pomocny blog także świetny i rzetelny przekaz informacji o pozycjonowaniu. Dobre zestawienie modułu do monitorowania przez YouTube. A jaki dobry program polecasz do pozycjonowania???

 29. Doskonały wpis, dobre rady dla osoby zajmującej się pozycjonowaniem stron i monitorowanie pozycji danej strony. Ostatnio czytałam że najlepiej pozycjonować na krótki ogon czy uważasz że długi jest efektywniejszy ?

 30. osobiście korzystam z seo-stat, próbowałem wiele systemów jednak ten jest najbardziej wiarygodny, poza tym nigdy żaden klient nie podważył raportu jaki dostał na koniec m-ca. Polecam go również dlatego że jest tani.

 31. Jaki możecie polecić dobry skrypt/program do sprawdzania pozycji? Szukam czegoś, gdzie wyniki będą miały dobre odzwierciedlenie do aktualnych pozycji. Soft, który użytkowałem mocno odstawał od tego :/ Potrzebuję monitorować swoją stronę – także duże abo odpadają 🙂 Pozdrawiam!

 32. Ale przecież Stat 4 SEO jest aktualizowany i to w ramach tej jednorazowej opłaty 🙂
  Od momentu zakupu w listopadzie 2014 były już 2 aktualizacje.
  Do tej pory korzystałem z kilku innych opcji – zarówno płatnych jak i darmowych – S4S póki co jest dla mnie wystarczającą dobrą alternatywą. SEOStation od Lexy był może bardziej intuicyjny i ładniejszy, ale jednak cenowo nie ma porównania.

 33. Aktualizacje Stat4SEO idą nawet z duchem czasu – po ostatnim updacie Google, wprowadzono w S4S sprawdzanie pozycji w wyszukiwaniu na urządzeniach mobilnych – czego wcześniej faktycznie brakowało.
  Poza tym można oddzielić sprawdzanie wyników organicznych od map co dla mnie jest bardzo ważnym kryterium funkcjonalności działania programu.

 34. Ja aktualnie używam Stat4SEO. Jak dla mnie najlepszy system do sprawdzania pozycji. Raczej nie przekonał by mnie nikt do zmiany tego programu na inny. Program jest cały czas rozwijany, więc to w dużym stopniu trzyma mnie przy nim.

 35. Jak dla mnie monitorowanie pozycji każdego dnia ma w pewnym stopniu sens, ale bardziej zerkam na ruch na stronie. Ważniejsze pozycje sprawdzam sobie każdego dnia czyszcząc wyszukiwarkę czy nie ma zmian w top.

 36. Ja z kolei bym chciał, żeby taki system dodatkowo segregował monitorowe frazy z długiego jak i krótkiego ogona na frazy w top1-3, top10 i powiedzmy top10-20, wówczas bym mógł skupić się tylko na frazach i podstronach które są poza top10 i wprowadzić je na pierwszą stronę.

 37. Ja ostatnio zacząłem korzystać z asps.pl – fakt, płatny, ale za monitorowanie 100 fraz zapłaciłem 18 zł na miesiąc – koszt do przełknięcia. Monitoring sprawny, pozycje pokazuje prawidłowe. Jeśli się sprawdzi pewnie wykupię abonament na dłuższy okres. Pozdrawiam!

 38. Ja używałem na jakiejś stronie monitorowanie 3 fraz za darmo, większa ilość płatna. Korzystałem jeszcze z innej strony gdzie pierwszy miesiąc był za darmo, chyba seopilot z którego jestem zadowolony 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przepisz poniższy kod z obrazka i pokaż nam czy jesteś człowiekiem ;-)