Jak założyć domenę i subdomenę

6
3849

Ten wpis dedykowany jest dla początkujących webmasterów chcących posiadać swoje strony internetowe, a być może później na nich zarabiać. W związku z tym otwieram serię wpisów dla tej grupy docelowej, bo żeby zacząć zarabiać w internecie trzeba ogarnąć stawianie stron internetowych. Wydawać się może, że jest to trudna sztuka, a ja Wam udowodnię, że się mylicie 😛 Zwłaszcza, że żyjemy w dobie CMS-ów.

Na początku napiszę Wam co to jest domena i subdomena.

DOMENA – jest to indywidualny adres, pod którym znajduję się nasza strona internetowa, np. internetowy-biznes.pl.
domena

SUBDOMENA – jest to adres strony internetowej, który należy do domeny głównej, np forum.internetowy-biznes.pl
subdomena

Wiecie już co to jest domena i subdomena, teraz dowiecie się jak taki twór „kupić” 🙂 W Polsce obsługą domen zajmuje się NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), rejestratorami zaś są partnerzy tego instytutu. Żeby zarejestrować domenę wystarczy wpisać w google „rejestrator domen” i wybrać odpowiednią ofertę, przy czym trzeba pamiętać, że domeny nie wykupujemy na zawsze, opłacamy ją w formie abonamentu najczęściej rocznego, więc musisz pamiętać o jej przedłużaniu aby nie przepadła. Sama rejestracja w zasadzie niczym się nie różni od kupna np. butów przez internet, oprócz nazwy domeny podajemy Imię i nazwisko, adres oraz numer NIP. Po „kupnie” domeny otrzymujemy panel do zarządzania nią, jeśli w tej samej firmie posiadamy konto hostingowe tam również możemy utworzyć nieograniczoną liczbę subdomen, pamiętajcie – subdomeny tworzymy na koncie hostingowym gdzie mamy podpięte nasze domeny. Czasami zdarza się tak, że hostingodawca ogranicza liczbę tworzonych subdomen.

Szukając ofert, natkniesz się na takie, gdzie w pierwszym roku domenę dostaniesz nawet za darmo. Z regulaminu zaś dowiesz się, że przedłużenie swojego adresu na kolejny rok będzie Cię kosztowało 100 PLN netto, bez możliwości przetransferowania domeny do innego rejestratora. Sam osobiście przeżyłem taką przygodę z firmą home.pl, dlatego po wywiązaniu się z warunków regulaminu uciekłem z domeną do aftermarket.
Listę tanich rejestratorów opublikował u siebie na blogu Sławek Gdak ~~> tanie domeny.
Pamiętaj więc – lepiej zapłacić trochę więcej w pierwszym roku, a w kolejnym płacić mniej niż łapać się na podejrzane promocje… generalnie – czytajcie regulaminy.

W razie pytań i niejasności proszę pisać w komentarzach 🙂

6 KOMENTARZE

 1. Ja bym tylko dodał że warto po prostu przemyśleć zakup domeny bo mimo wszystko nasza strona internetowa może działać dużo więcej czasu niż buty i nad jej nazwą należy się bardziej zastanowić 🙂

  • Tylko oprócz domeny trzeba mieć jeszcze hosting. Z wyborem nazwy sprawa jest prosta, albo rejestrujemy brandingową albo pod pozycjonowanie 😉 A najlepiej jedną i drugą, i po jakimś czasie robimy przekierowanie 301 na domenę brandingową 🙂

 2. Ja aktualnie mam 10 różnych domen pod różne projekty. Np. 4 regularenie prowadzone blogi, jeden precel i kilka, z których praktycznie nie korzystam.

  Najgorsze to co można zrobić to właśnie zakupienie kilku domen pl za 1 zł, a potem konieczność odnowienia za 80 czy 100 zł.

 3. Przy każdym wyborze powinniśmy się zastanowić dwa razy. Nigdy nie wiadomo czy kiedyś nie będziemy osiągać sukcesów właśnie dzięki nasz wcześniejszym decyzjom. Późniejsze zmiany będą kłopotliwe wiec lepiej od razu przemyśleć wszystko od początku do końca.

 4. To jak zwykle dorzucę coś od siebie. Znam wiele ludzi którzy chcieli zarabiać w internecie – oczywiście cała zabawa zaczyna się od rejestracji domeny i wykupienia serwera, jednak nie mam pojęcia czemu , wiele ludzi nie podaje swoich prawdziwych danych przy rejestrowaniu domeny, na ogół zgadza się imię i adres e-mail , reszta jest zmyślona. Praca w internecie to nie przestępstwo, a podawanie złych danych może się źle skończyć, bowiem kiedyś nasza domena może być sporo warta, jednak jeśli będzie na „lewe dane” – nie będzie naszą domeną, a co za tym idzie, to nie my na niej zarobimy 😉

 5. Pomocny artykuł. Aczkolwiek dla ludzi,którzy dopiero totalnie zaczynają, czy myślą o założeniu swojej strony internetowej – chyba jednak zbyt mało informacji. Ja poleciłbym tworzenie stron na bazie WordPressa.
  Osobiście korzystam też z Netmarku – to jeśli chodzi o domeny i hosting.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przepisz poniższy kod z obrazka i pokaż nam czy jesteś człowiekiem ;-)