Co to jest serwer?

13
4837
Serwer

Dzisiaj przedstawiam Wam kolejny wpis z cyklu „dla początkujących”, dowiecie się co to jest serwer.

Serwer – jest to nic innego jak zwykły komputer z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do internetu, na którym znajdują się strony www (i nie tylko). To tak w wielkim skrócie 😉

Zanim jednak zechcecie użyć swojego PC-eta jako serwera, wiedz o tym, że będziesz potrzebował specjalistycznej wiedzy, i że Twój komputer sobie już nie odpocznie 😉 Dlatego, że serwery muszą być dostępne 24h na dobę.
Wyłączony serwer = brak dostępu do Waszych stron.

Dlatego też powstały specjalne firmy zajmujące się tego typu usługami.

Serwery można podzielić na trzy rodzaje:

HOSTING (Serwer wirtualny)
– jest to maszyna (komputer), którego przestrzeń dyskowa oraz parametry współdzielone są między wieloma kontami użytkowników. Każdy właściciel hostingu ma określoną przestrzeń dyskową, którą może przeznaczyć na skrzynkę e-mailową, stronę www, bazy danych czy konta FTP.

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) – czyli wirtualny prywatny serwer ;). Posiada funkcjonalność serwera dedykowanego tyle, że na współdzielonej maszynie.

Serwer Dedykowany
– fizyczna jednostka (komputer) w całości przeznaczony dla konkretnego klienta, skonfigurowana wedle jego potrzeb. „Dedyki” przeznaczone są dla wymagających użytkowników, dla których VPS-y czy serwery wirtualne nie są wystarczające.

Na chwilę obecną będzie nas interesował tylko serwer wirtualny w cenie do 50 PLN – do prowadzenia bloga czy niewielkiego serwisu w zupełności wystarczy. W miarę wzrostu popularności naszej strony zawsze możemy zmienić pakiet na wyższy.

Serwery kupujemy podobnie jak domeny – podając swoje dane adresowe i NIP, również opłacamy je w formie abonamentu.


  Zróbmy sobie teraz mały kosztorys:

 • Domena – w pierwszym roku zapłacimy 10 PLN za domenę „pl”, w kolejnym roku 50 PLN
 • Hosting – 50 PLN rocznie

A więc w pierwszym roku nasz biznes wyniesie 60 PLN, a w kolejnym 100 PLN. Nie są to wygórowane koszty, więc wierzcie mi – warto spróbować, nawet gdyby miało się to odbyć metodą prób i błędów. Oczywiście przedstawione koszty są przy założeniu, że sami będziemy pisać sobie teksty i sami się pozycjonować 😉 Generalnie im więcej umiesz tym mniej płacisz.

13 KOMENTARZE

 1. „Generalnie im więcej umiesz tym mniej płacisz.” A rynek info produktów kwitnie hehe, oczywiście zgadzam się z tobą w 100% i mam nadzieję że moja wypowiedź tym razem jest odpowiednio rozbudowana aby mogła zostać pokazana innym użytkownikom 🙂

  Pozdrawiam

  • Limit 200 znaków w komentarzu ustawiony jest z wiadomych względów. Co do wiedzy, nie miałem namyśli jej sprzedawania, tylko że im więcej umiesz tym mniej zlecasz, a co za tym idzie mniej płacisz 😉

 2. Myślę o zainwestowaniu w jakiś serwer dedykowany, bo przy większej ilości stron to naprawdę spora oszczędność, a przy tym mamy niemal nieograniczoną ilość miejsca z możliwością przechowywanie danych w chmurze.

 3. @Denis – co ma serwer dedykowany do przechowywania danych w chmurze ? Chyba mylisz pojęcia. Wprawdzie jest cos takiego jak dedyki w chumrze np. w Amazon, ale chyba nie o to Ci chodzi 🙂

  Ps. propozycja do autora bloga – albo zlikwiduj limit 200 znaków, albo wprowadź jakiś licznik widoczny bo starsznie irytujące to jest i zniechęca do zostawienia jakiegokolwiek komentarza

 4. Jedną z wielu rzeczy, które mnie dziwią to rozpoczynanie przez młodych internautów swojej przygody z ebiznesem od darmowych hostingów i przestarzałych szablonach.

  Wrzucają mase banerów ze wszystkich możliwych programów partnerskich i myślą, że zabiorą kokosy. A tak naprawdę zarabianie w internecie to cieżki kawałek chleba.

  Dobry serwer to podstawa, bo od utrzymania strony wiele zależy. Ważne, żeby był szybki i miał dość wysoki limit transferu.

  • Niestety ja zacząłem podobnie, ale uświadomiłem sobie że nie tędy droga. Wykupiłem sobie serwer i domenę, założyłem bloga, później kolejnego. Następnie wykupiłem dwa tańsze serwery na których trzymam mini stronki sprzedażowe 🙂 I interes się kręci 🙂

 5. Ja już od dłuższego czasu rozglądam się za solidnym serwerem VPS. Przeglądałem już chyba z piętnaście ofert, ale ciężko cokolwiek wybrać, większość oferuje zbliżone parametry, diabeł tkwi w szczegółach i kwestii obsługi technicznej. Cóż będę szukać dalej…
  Ps. Netmark też sprawdzę, Laohost ich oferta VPS niezbyt atrakcyjna :/

 6. Cały koszt zależy od tego, pod jaką stronę potrzebny nam jest hosting. Przy jednej z moich stron (ok 400 dziennych wyszukiwań) przez ponad pół roku wystarczył mi darmowy hosting na OVH, czyli pierwsze pół roku kosztowało mnie tyle co domena.

 7. Wielkie podziękowania dla Ciebie za to i za inne wyjaśnienia 🙂 Piszesz naprawdę świetnie, tak, że każdy laik zrozumie podstawowe rzeczy. Mam nadzieję, że pojawi się więcej takich wpisów, bo są rewelacyjne jak dla mnie.
  Pozdrawiam i będę regularnie tutaj zaglądał 😉

 8. Bardzo dobry artykuł, w prosty sposób tłumaczy to co trudniejsze. Będę go używał w rozmowach z klientami, którzy nic nie kumają… 😉
  A takich osób mam naprawdę wiele, po co się trudzić i samemu tłumaczyć, jak można użyć Twojego wpisu!

 9. No właśnie, im więcej umiesz tym mniej płacisz jednak w mojej ocenie dziś już bardzo trudno za przysłowiowe grosze zdziałać w sieci coś sensownego. Znam wiele przypadków swoich Klientów gdzie podekscytowani tego typu artykułami o tanim starcie w sieci z czasem byli strasznie rozczarowani. No przecież to miało kosztować tak niewiele. Na prywatny blog tak, ale jak ktoś myśli o czymś więcej to sorry, trzeba sięgnąć do kiesy i te 150 zł pomnożyć przynajmniej razy 10 albo 20.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przepisz poniższy kod z obrazka i pokaż nam czy jesteś człowiekiem ;-)