Charakterystyka książki Remigiusza Mroza pt. “Z pierwszej piłki”

O czym opowiada dzieło?

Klub piłkarski Rewera Opole w pewnym momencie swojego istnienia została okrzyknięta jednym z największych fenomenów w historii polskiego futbolu. W dość efektowny sposób awansowała ona do najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju rozbijając rywali jeden po drugim. Po promocji kapitalna forma zespołu utrzymała się w związku z czym jej zwycięska passa trwała dalej. Niestety w trakcie sezonu stała się wielka tragedia. Bowiem w trakcie podróży na mecz autokar w którym poruszała się drużyna Rewery uległ niezwykle groźnemu wypadkowi na skutek który zginął trener wraz z 15 zawodnikami. Klub pozbawiony większości swojej podstawowej kadry popadł na skraju przepaści. Prezes w akcie desperacji postanowił, aby stery zespołu objął trener wyrzutek, który przez swoje słabe wyniki był zwalniany ze wcześniejszych miejsc pracy. Jakby tego było mało musi on zbudować dobrze funkcjonującą drużynę z młodych zawodników bez jakiegokolwiek doświadczenia w seniorskiej piłce. Istna katastrofa. Jednak jak wiadomo nadzieja umiera ostatnia. 

Co wyróżnia “Z pierwszej piłki nowość” na tle innych książek?

W sposób niemalże idealny pokazuje ona tragiczne losy młodych bohaterów, którzy zbyt szybko muszą dorosnąć i wejść w buty starszych, zmarłych tragicznie kolegów. Każdy z nich ma swoją własną, pełną zwrotów akcji i kluczowych zdarzeń historię życia. Niestety nie wszystkie zakończą się pozytywnie. Ponadto Mrozek bardzo dobrze zaobrazował w książce warunki panujące w klubach piłkarskich, czy ogólnie polskiej piłce. Zdecydowanie tytuł warty uwagi, zwłaszcza w przypadku fanów piłki nożnej. 

Kilka słów o autorze

Remigiusz Mrozek jest sławnym na całą Polskę autorem różnego rodzaju powieści literackich, wpisujących się w przeróżne gatunki. Ma on na swoim koncie ponad kilkadziesiąt dzieł z czego na wyróżnienie zdecydowanie zasługują przede wszystkim zapierające dech w piersiach thrillery, czy kryminały. Z wykształcenia jest on prawnikiem. Co ciekawe pisarz ipublikował również kilka książek pod pseudonimem Ove Løgmansbø.